Užina

Znate li šta vaše dete jede u školi?

    Deca u srpskim školama prepuštena su sama sebi i lošim navikama u ishrani.
    Njihova omiljena hrana su hamburgeri, slatkiši, gazirana pića i peciva iz pekara koje niču svuda oko škola, a posledica je - svako sedmo dete u Srbiji ima višak kilograma, odnosno 15 odsto od ukupnog broja najmlađe populacije.
    Većina škola uopšte nema uslove da priprema hranu za učenike. U Beogradu izvestan broj škola ima kantine u kojima spremaju hranu za đake nižih razreda, dok su oni malo stariji prepušteni kioscima brze hrane. U unutrašnjosti je situacija još gora, jer veoma mali broj obrazovnih ustanova ima menze. To je osnovni razlog, kako ističu pedijatri, što su nam osnovci sve deblji, a zdravlje im je sve ugroženije. Problem je i što u školama gde postoji organizovana ishrana za đake u ponudi su najčešće samo peciva.

Pripremite svom detetu obrok za školu!

Kada detetu pakujete obrok za školu veoma je važna ambalaža. Nabavite praktičnu plastičnu posudu, najbolje bi bilo da ima nekoliko pregrada da možete lako kombinovati namirnice. Takođe, iako vama deluje sasvim nebitno, deci je važno da posuda bude lepa. Zato pažljivo birajte boje i motive.
 Uključite svoje dete u izbor namirnica. Detetu će takav obrok postati interesantan i rado će ga pojesti.
Neka deca trećinu dnevne hrane unose u školi. Zbog toga je važno da obrok koji pripremate detetu za školu sadrži puno  hranljivih materija, vitamina i minerala potrebnih za energiju i rast.

Žitarice za energiju
Prva stvar koja treba razmotriti prilikom pakovanja obroka za školu je dobar izbor ugljenih hidrata za energiju. Za većinu dece, ovo će biti sendvič, ali takođe može da bude kreker ili keks, pirinač sa voćem ili povrćem,  kukuruzni hleb..
Proteini i povrće
Potrebno je da sendvič vašeg deteta  sadrži dobar izvor proteina, kao što su ćuretina,piletina ili šunka, tunjevina ili losos konzerviran ili sir niske masnoće. Proteina pomažu da dete ima osećaj sitosti, da održi nivo koncentracije  tokom časova u školi i učini da dete  ne žuri do frižidera kada dođu kući. Takođe, pokušajte da dodate neku vrstu salate u sendvič. Salata i povrće sadrže vlakna i masu, koja takođe pomažu osećaju sitosti. Neke opcije koje neće učiniti sendviče previše vlažnim su zelena salata, rendana šargarepa, celer ili paprika i krastavci krugovima.
Voće
Uvek dodati jedan komad svežeg ili sušenog voća u kutiju za užinu.. Deca će jesti voće ako su gladna pa će im brza (junk) hrana biti manje privlačna. Različite opcije uključuju male konzerve voća,  prirodni sok, male plastične kutije grožđa i jagoda, banana ili komadi dinje, mandarine ili stonefruit ili male pakete suvih smokava, urmi ili kajsija.
Voda za piće
Za piće bi trebalo pakovati vodu. Gazirana pića i energetski napici imaju visok sadržaj šečera i ugljen-dioksida i ne bi trebalo da se konzumiraju na dnevnoj bazi. Zamrznite flašu za vodu preko noći za toplije dane.
Slatkiš
U obrok uključite i slatkiš, do 50 grama. To može biti čokoladica, keks, parče kolača.

Ideje za užinu za školu
Kolač od banane
Sastojci:
1 solja maslinovog ulja
1 solja smedjeg secera (vlaznog)
3 solje self-raising flour
2 izmucena jajeta
3 izgnjecene banane
Izmesajte sve sastojke, sipajte u namasteni kalup ili tepsiju za kolace i pecite u rerni oko 45min na temperaturi 180’C
Možete spakovati 3 parčeta ovog kolača, jednu svežu voćku, jabuku, krušku ili narandžu, flašicu vode, a slatkiš nije potreban.

Zemičke
500 gr brašna
1/2 kocke kvasca
1 kašika šećera
2 kašičice soli
125 ml tople vode
125 ml toplog mleka
1mala šoljica za crnu kafu ulja
 malo margarina za premazivanje
 susam po želji

Kvasac i kašiku šećera potopite u toplu vodu i ostavite da nadođe. U vanglicu sipajte brašno, dodajte nadošao kvasac, toplo mleko, so, ulje i zamesite mekše testo. Ostavite da kisne oko pola sata. Naraslo testo istresite na radnu površinu, lagano premesite i odvojte 16 loptica.
Oblikujte zemičke, poređajte ih u margarinom podmazan i brašnom posut pleh. Prekrijte krpom i ostavite pola sata da odstoje pre pečenja. Premažite ih četkicom sa mlakom vodom i pospite susamom ( ja sam samo par posula susamom ). Zemičke pecite u prethodno zagrejanoj rerni na temperaturi od 220 stepeni oko 20 minuta. Pečene odmah premažite margarinom.
Zemičke možete sami napraviti ili kupiti, za školski obrok  je dovoljna 1-2, a uz njih  dodajte 2-3 komada tvrdog sira i voćnu salatu.
              
Ćureći sendvič
Komad ćurećeg pečenja isecite ga na tanke šnite. Izbegavajte dimljeno meso jer ima 200-300 grama više natrijuma po porciji. Ćuretinu stavite između kriški hleba od mešavine integralnog brašna koje je bogato neophodnim vlaknima. Dodajte i nekoliko listova zelene salate, krišku paprike ili nekog drugog povrća i biće to za tili čas pripremljen idealan obrok. Uz ovaj senvič dovoljna je jedna voćka. 


Sendvič od tunjevine
Tunu stavimo na integralni ili crni kruh i dodamo nekoliko kriški svježeg povrća po izboru (paprika, paradajz, krastavac, zelena salata itd). Uz ovaj sendvič možemo spakovati sušeno voće, ili sveže voće i jedan slatkiš.
Pasta salata
Obarite domaće rezance, ohladite ih, dodajte paradajz, brokoli, grašak ili neko drugo omiljeno povrće vašeg deteta, dodajte malo putera ili maslinovog ulja i pospite parmezanom. Ovo je prava energetska bomba, pa je dovoljno dodati jednu svežu voćku.


Badem i sušeno voće
Zanimljiv izbor slatkog obroka je sendvič sa puterom koji možete posuti naseckanim bademom i sušenim voćem.

Punjena peciva
Izrezati sredinu peciva i kašičicom je izvaditi.
 Napuniti izdubljene rupe šunkom i srom.
Uz ova peciva možete spakovati kutijicu voćne salate ili jagoda, malina, ribizli, zavisno od sezone.

Sendvič sa sirom i povrćem
Namažite jedan komad hleba ili polovinu kifle, isečene uzduž, sa puno sitnog sira, dodajte razno povrće, tanko isečenu šargarepu, zelenu salatu i kolutove sveže paprike.
Uz ovaj sendvič možete spakovati i voće i slatkiš.

Salata od pirinča sa sirom i šunkom
Umesto sendviča možete spakovati i pirinač.
Pirinač skuvajte u malo posoljenoj vodi (8 min), ocedite, ohladite. Isecite sir i šunku na kockice, dodajte kukuruz i maslinovo ulje i pomešajte sa pirinčem.
Vitaminska salata sa pirinčem
Šargarepu i tikvicu izrendamo, krastavac narežemo na malo deblje kolutove, rotkvice isečemo na režnjeve, a celer na trake.
Iscedimo limun, izmešamo sa uljem i biberom, pomešamo sa zelenišem i pirinčem. Dobro ohladimo i ukrasimo salatom ili zelenim graškom. Umesto preliva od ulja i limuna možemo koristiti i jogurt.

Voćna salata                                                                             
Jabuku ogulite, narežite na kocke i pokapajte s dve kašičice soka od narandže. Dodajte oprane bobice grožđa i jednu narandžu isečenu na kocke. Zagrejte 1 kašiku meda, pomešajte sa 3 kašike soka od narandže i time prelijte pripremljeno voće. 
Sve dobro izmešajte i pospite s narezanim orasima.
Ili:
Isecite u činiju narandžu, mango, bananu i pospite sa šakom neslanog kikirikija.

Kada pakujete ovakvu salatu, nema potrebe da pakujete i sendvič. Dovoljno je dodati keks, jednu mafinu, komad kukuruznog hleba ili manje pecivo, kroasan na primer.